Poradenství ohledně rostlin a pěstování
Potřebujete poradit se svými rostlinkami? Neváhejte nám napsat na info@kytkasem.cz nebo na messenger. Rádi vždy poradíme nebo i určíme správný druh Vaší pokojovky :).
A ZDE PÁR TYPŮ PRO ŠŤATNÉ POKOJOVKY
♥ PERLIT
(lze zakoupit ZDE)
Tyto zázračné, bílé mini granulky Vaše rostlinky opravdu ocení. Hodí se nejen na zlepšení kvality substrátu (provzdušňují substrát - pomáhají dostat ke kořenům více kyslíku), ale skvěle se v nich zakořeňují řízky nebo je můžete použít na pěstování v hydroponii.
Perlit je sterilní a navíc nepředstavuje žádnou ekologickou zátěž a tak ho s čistým svědomím můžete kompostovat.
O CO JDE S TÍM "PROVZDUŠŇOVÁNÍM"?
Specifický povrch a struktura granulek zaručuje
dostatek kyslíku pro kořenový systém, zejména pro velmi důležitou část, a to kořenové
chloupky, které jsou pro rostlinu stěžejní, co se týče výživy a prorůstání do substrátu. Rozsáhlý a zdravý kořenový systém je pro rostlinu otázka přežití.
Dále má skvělé absorpční schopnosti a dokáže tím pádem udržovat ideální poměr vody se vzduchem na 50 % / 50 %.
♥ PEROXID VODÍKU V ZÁLIVCE
-
Kořeny potřebují kyslík, když je ho nedostatek, vede to k nemoci/hnilobě kořenů. Platí to pro hydroponické i v půdě zasazené rostliny. Když je zalejeme roztokem peroxidu, peroxid se rozloží a odštěpí atomu kyslíku do kořenové oblasti rostlin.
-
pomáhá zoxidovat těžké kovy
-
pomáhá kořenům k vývoji a výměně mrtvých kořínků za nové
-
pomáhá přenosu látek uvnitř v rostlině -metabolismus
-
zlepšuje fotosyntézu
-
v hydroponii - čistší systém
-
pomáhá řízkům zakořenit
-
v neposlední řadě ho nemají v lásce ani smutnice, svilušky a další....
zálivka: 3% peroxid vodíku smíchaný v poměru 1:4. 1 díl peroxidu na 4 díly vody.
Peroxid vodíku - H2O2 - se prodává v různých koncentracích – 3%, 5%, 8% a 35%. Nejlevnější varianta samozřejmě je 35% peroxid a rozředit jej na 3%, jenže se hůře shání a dopraví společnosti ho nechtějí přepravovat, takže v lékárně lehce seženete ten 3% a bez hledání, jen je dražší.
Kdybyste ale sehnali 35% peroxid, tak může být rozředěn na 3% tak, že smícháme jeden díl peroxidu a jedenáct dílů vody. Určitě mějte rukavice a dávejte pozor.
♥ MATERIÁL KVĚTINÁČE
TERRACOTTA - terra cotta (latinsky: „pálená hlína“)
Výhody:
1.) Je porézní a umožňuje pohyb vzduchu a vody. Zabraňuje tím pádem hnilobě kořenů a růstu plísně, nicméně některé rostliny v terakotě budou potřebovat častější zálivku než v plastu. Například Calathea. Naopak sukulent bude šťastný, zatímco v plastu Vám dost možná ani nepřežije. Terakotu nemají navíc rádi někteří parazité, kteří milují vlhko, tudíž pro nás velké plus:).
2.) Jak už název napovídá, je to přírodní materiál. Řemeslníci spojují různé typy hlíny dohromady a poté s pomocí speciálních strojů přidávají vodu. Důležité je, že nakonec se květináč vrátí ke své původní formě - hlíně a nijak nezatěžuje životní prostředí. Rozbitá terakota se dá také použít jako výborná drenáž do květináčů.
3.) Tento bod je velmi relativní, ale podle nás jsou moc hezké, levné a originální, časem se u nich vytvoří patina - změněný povrch způsobený delším vystavením vlivu ovzduší a vody. Na některých uměleckých předmětech se naschvál vytváří i uměle:).
4.) Jsou těžké a to v některých případech může být výhoda. Mazlíček nebo dítě je malým šťouchnutím neshodí a venku je vítr neodfoukne. Slunce se na nich navíc nijak nepodepisuje a stále zůstávají stejné.
PLAST:
Výhody:
1.) Je lehoučký, takže pokud rádi přehazujete rostlinky po bytě nebo je dáváte napít na déšť a chodíte s nimi pořád sem tam, s plastem to je rozhodně jednodušší a příjemnější záležitost.
2.) Nemusíte tak často zalévat. Plast opravdu zadržuje vodu a některé rostliny si v tom libují. Pokud zaléváte neradi a rostlinky Vám často schnou, v plastu se jim u Vás asi bude dařit víc.
3.) Pokud zespodu květináče máte patřičný znak recyklace, můžete ho umytý s klidem hodit do žluté popelnice a recyklovat.
4.) Velmi těžko se zničí. Sice výroba a rozložitelnost plastu pro planetu není výhra, může Vám ale vydržet opravdu dlouho a tím, že ho budete používat desítky let, se ekologický dopad na přírodu zlepšuje. Nevadí mu mráz ani spadnutí na zem, je to držák.
50% lignocel (drcený materiál z kokosového ořechu)
20% kokosové chipsy (spolu s ostatním substrátem vytvoří vzduchové kapsy, které dodají kyslík ke kořenům, navíc krásně udržují vlhkost)
15% aktivní uhlí (pomáhá proti hnilobě, plísní a bakteriím, snižuje zápach a nasává přebytečnou vodu)
15% perlit ( o tom už jsme psali nedávno)
DÁLE MŮŽETE ZAMĚŇOVAT, STŘÍDAT PODLE TOHO, CO MÁTE DOMA A CO SEŽENETE, NAPŘÍKLAD TOTO:
Substrát pro Orchideje, keramzit, rašeliník, substrát pro pokojovky, kompostovou zeminu, písek a další....